2.6.08

ABD'nin yüzen hapishaneleri varmış

Bir insan hakları kuruluşu olan Reprieve'in bu konudaki iddialarını gündeme getiren gazete, Reprieve avukatlarının uygulamanın gerekçesinin terör zanlısı olarak tutulan kişilerin sayılarının ve yerlerinin gizli tutulması olduğuna dair görüşlerine dikkati çekti.
ABD’ye ait yüzen hapishanelerin dünyanın hangi bölgesinde ve hangi ülkelerin karasularında olduklarına dair bilgilerin toparlanmaya çalışıldığını duyuran gazete, ABD yönetiminden de bu konudaki bilgileri kamuoyuna açıklamasının istendiğini kaydetti. Guardian, Reprieve'in konuyla ilgili raporunda Başkan Bush'un ''artık bu uygulamaya son verildi'' açıklamasına rağmen, 2006 yılından bu yana 200 yeni ''işkence seyahatinin'' daha yapıldığı, terör zanlılarının sorgulanmak üzere ABD'den dünyanın başka ülkelerine taşındığı iddiasının yer aldığını bildirdi. ''Hapishane gemilerin'' de bu amaçla kullanıldığı iddiasına yer veren gazete, Reprieve'in ABD'nin bu amaçla kullandığı gemi sayısının 17 civarında olabileceğine dair tahminine de dikkati çekti. Gazete, bu USS Bataan ve USS Peleliu'nun da aralarında bulunduğu bu gemilerin İngiltere ve ABD tarafından deniz üssü olarak kullanılan Hint Okyanusundaki Diego Garcia'da bulunduklarına dair kuşkulara da yer verdi. Reprieve avukatlarının, özellikle USS Ashland adlı geminin 2007'nin ilk aylarında Somali civarında yaptığı operasyonlara dikkati çektiği de belirtildi.
Guardian, aynı tarihlerde Somali, Kenya ve Etiyopya güçleri tarafından düzenlenen sistematik operasyonlarda pek çok kişinin yakalanıp FBI ve CIA ajanı oldukları tahmin edilen kişilerce sorgulandığı, bunlardan 100'e yakının daha sonra ''yok olduğu'' iddiasına da dikkati çekti.