28.1.11

"Doğum Kontrolü" ABD'nin isteğiydi


Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, ABD'nin, 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren'e Türkiye'de doğum kontrolü yapılması ve bunun hükümet programına girmesi için baskı yaptığını iddia etti.

Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A'daki "Görüş Farkı" programına konuk olan Güzel, 12 Eylül darbesiyle ilgili tarihi bir ifşaatta bulundu. Dönemin Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal'a vekalet eden Güzel, 12 Eylülcülerin kendisinden hükümet programının yazımı konusunda yardım istediğini anlatırken, "Doğum kontrolünü programa koymamı istediler. Ben karşı çıkınca sabaha karşı 04.00'te Bakan İlhan Öztrak matbaayı bastı ve programa yazdı." dedi.

Hasan Celal Güzel'in anlatımıyla olayın gelişimi şöyle: 12 Eylül darbesi sonrası emekli Oramiral Bülent Ulusu başbakanlığında hükümet kurulur. O hükümetin programının yazım işi için Hasan Celal Güzel görevlendirilir. Fakat o, kabul etmek istemez. Turgut Özal, kendisine, "Görevi kabul et, hiç değilse bizim görüşümüz yansısın." telkininde bulununca fikir değiştirir. Ancak Özal, cuntacıları kastederek, "Bu adamlar ABD hayranıdır. Dikkat et, doğum kontrolünü getirecekler, onu koyma." diye de uyarır.

Ulusu hükümetinde devlet bakanı olarak görev yapan İlhan Öztrak (CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın amcası) program yazımına başlamadan önce Hasan Celal Güzel'e gelir. Aynı zamanda Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden hocası olan Öztrak, "Hasan, Konsey (Milli Güvenlik Konseyi) doğum kontrolüyle ilgili paragraf istiyor. Bunu ABD'liler Kenan Paşa'dan istemişler, koymaya mecburuz." diye sıkı sıkı tembihte bulunur. Özal, haklı çıkmıştır. Bu talebi dikkate almayan Güzel, gerekli düzeltmeyi yapmadan programı baskı için matbaaya gönderir. Sonrasında yaşanan gelişmeleri de şöyle anlattı: "İlhan Öztrak, sabaha karşı 04.00'te matbaayı basıyor, çalışanların başlarında bekliyor ve doğum kontrolü paragrafını yazdırıyor. ABD'nin Kenan Paşa'dan istediği doğum kontrolü hükümet programına böyle girdi."

28 Şubatçılar, Çiller'i öldürecekti

Programın bir diğer konuğu, eski Başbakan Tansu Çiller'in o dönemki Başdanışmanı Hüseyin Kocabıyık'tı. O da çarpıcı bir bilgi vererek, Başbakan Çiller'in 28 Şubatçılar tarafından bombalı suikastla öldürülmek istendiğini ileri sürdü. Cengiz Kapmaz imzalı 'Öcalan'ın İmralı Günlüğü' kitabında, teröristbaşı, devlet içerisinde bir grubun kendisine dönemin başbakanı Çiller'i öldürtmesi teklifinde bulunduğunu öne sürüyordu.

Bu iddia, tartışma konusu olurken Hüseyin Kocabıyık, Öcalan'a böyle bir sipariş verildiğini duymadığını söyledi ama başka bir suikast projesini aktardı: "O vakitler Tansu Hanım'ın 28 Şubatçılar tarafından bombalı suikastla ortadan kaldırılacağına dair devlet istihbaratı vardı. Biz kendisine gittik, bunu söyledik. Çok iyi hatırlıyorum. Askeri kışlada suikast için eğitildiğini söyleyen bir kişi bize geldi, ifadesini de teybe aldık. O kasetlerle Tansu Hanım'a gittik. O da, 'boş verin, işinize bakın' dedi. Bunlar Batı Çalışma Grubu'ndan kaynaklanan bir şeydi."

Zaman