1.2.11

BU AMPUL KİMİ AYDINLATIYOR


   Cumhurbaşkanını bahane ediyorlardı, askeri bahane ediyorlardı, derin devleti bahane ediyorlardı. Cumhurbaşkanı kendilerinden oldu, Ergenekon örgütü deşifre edildi, Askerin siyasete etki alanı kısıtlandı ama Ak Parti'nin ampulü Müslümanların tarafını aydınlatmıyor

   İşte bunun en bariz örneği zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılması. Ne anlama geliyor bu? İlköğretim okulunu bitiren bir öğrenci Diyanet'e bağlı resmi bir Kuran Kursu'nda eğitime başlayabiliyor. 14 yaşında alınan dini eğitimin ne kadar etkili olacağı konusu ayrıca tartışılır ancak zorunlu eğitim 13 yıla çıktığı zaman 8. sınıfıbitiren bir öğrenci liseye devam etmediği takdirde velilerin hakkında cezai işlem uygulanıyor. Bu cezai işlem, para cezasından tutun da hapis mahkûmiyetine kadar varıyor.

AMPUL, ERMENİ, RUM VE YAHUDİLERİ AYDINLATTI

   Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden 2 trilyon 400 milyar lira aktarılmıştı. Hükümet, Edirne'de, mahallesinde bir Yahudi aile bulunan sinagog'un yenilenmesi için de 3 trilyon 700 milyar lira harcayacak. Daha yüzlerce kilise bu şekilde restore ediliyor.

   Akp, Ermeni ve Rumları memnun etmek için elinden geleni yapıyor. Trabzon'daki Sümela Manastırı, Van'daki Akdamar Kilisesi bu çalışmaların bir neticesi olarak ibadete açıldı. Ama Müslümanları memnun edebilmek adına Ayasofya ile ilgili bir çalışma yapılmadı.
   Bu konuda Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, "Yurdumuz sınırları içinde bulunan ancak zamanla gerek hıristiyan azınlıkların ilgisizliği gerek fitne ve fesat yuvası haline geldiği için kapanan/kapatılan, örneğin Tarsus'taki Aziz Paul Kilisesi, Trabzon'daki Sümela Manastırı ile Van'daki Akdamar Kilisesi'nin yeniden ibadete açılması ve bunun bizzat hükümet tarafından teşvik edilmesi, milyonlarca lira tutan harcamaların fakir halkımızın sırtına yüklenmesi, milli bir politikanın kabul edeceği uygulamalar değildir" diyor.

YABANCILARIN MÜLK ALIMLARI ARTTI

   Yabancıların Türkiye toprakları üzerinde mülk edinmeleri her geçen yıl artıyor. Bu çerçevede gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Antalya, Aydın, İzmir ve Muğla'da şu ana kadar 41 bin 362 yabancı, 32 bin 635 adetten fazla mülk satın aldı.

   Adet olarak yabancılara en fazla mülk satışı 14 bin 124 ile Antalya'da olurken, bu ilimizi 8 bin 218 ile Muğla, 5 bin 744 ile Aydın, 4 bin 549 ile de İzmir izledi.

   Kapladığı alan bakımından ise yabancılar en fazla Muğla'da yer edindi. Bu ilimizde yabancılara satılan gayrimenkullerin toplam büyüklüğü 4 milyon 742,4 bin metre kareye ulaştı. Antalya da, 3 milyon 760,7 bin metre kare ile bu ilimizi izledi. Yabancılar İzmir'de 4 milyon 742,4 bin metre kare, Aydın'da da 1 milyon 558,2 bin metre karelik yer aldı.

   Turistik yörelere yatırımda İngilizler başı çekerken, 16 bin 436 İngilizin 4 ilde edindikleri taşınmaz sayısı 11 bin 807'yi buluyor. Almanlar da 9 bin 989 kişi ve 8 bin 414 taşınmaz ile İngilizlerin ardında yer alıyor. Bu arada gayrimenkule yatırımda İngilizler Muğla'yı, Almanlar, Hollandalılar, İrlandalılar ve Norveçliler Antalya'yı, Yunanlıların ise İzmir'i tercih ediyor.

AMPUL ALEVİLERİN GÖZÜNÜ KAMAŞTIRIYOR

   Ak Parti, Alevileri de memnun etmenin yolarını arıyor. Bunun için Alevilerin her türlü istekleri değerlendirmeye alınıp, gereken yapılıyor. Derslerden din dersinin kaldırılması bunun en açık örneği. Sırf aleviler memnun olsun diye Sivas'taki Madımak Oteli, 5 tirilyon 601 milyar lira bedel ile kamulaştırıldı. Bir bakan alevi ayinine katıldı. Acaba bu bakan bir zikir ayinine katılsaydı ne olurdu? Cem evlerinin de yakında ibadethane statüsüne alınacak olması bu gayretin bir neticesidir.

DİYALOGCULARA TAM DESTEK
   Ak parti hükümeti, Vatikan'ın açtığı diyalog yolunu da tüm imkânları ile aydınlatmaktadır. Medeniyetler ittifakı, dinler arası diyalog, diyalog bahçesi gibi çalışmalar ile Müslümanların ne ettiği belli olmayan İslam düşmanlarının oyunlarına alet olması sağlanmıştır.

MÜSLÜMANLAR KARANLIKTA KALDI

   Belki burada saymadığımız birçok faaliyet vardır ve bunlar herkesçe malumdur. Şimdi soruyoruz; Ak Parti'nin tabanını ve Türkiye'nin % 99'unu oluşturan Müslümanlar için ne yapıldı?

   Evde Kuran eğitimi yasaklandı, Camideki 3 aylık yaz kursunda bile yaş sınırı yükseltildi. Zorunlu okul eğitimi 13 yıla çıkarılıyor, Ayasofya müze halinde, okullarda zaten yarım yamalak olan din dersleri seçmeli hale getirildi vs…